Marmur

Historia

Marmur jest popularnym materiałem budowlanym stosowanym od stuleci. Obecnie używamy go jako okładziny podłogowe, ścienne, blaty i parapety.

Pochodzenie i występowanie

Marmur jest skałą osadową, nie jest szkodliwy dla zdrowia uĹźytkowników. Jego naturalne pochodzenie powoduje, Ĺźe zakłady produkujące elementy marmurowe nie są uciążliwe dla otoczenia i są przyjazne dla środowiska naturalnego. W procesach technologicznych nie powstają, na Ĺźadnym etapie produkcji, chemicznie szkodliwe substancje mogące zatruwać środowisko.


Zdjęcie 1. Przykład maszyny do cięcia płytek z bloków kamiennych

Przykład maszyny do cięcia płytek z bloków kamiennych

Marmur to skała osadowa powstała z tzw. martwicy wapiennej osadzającej się z wód w procesie sedymentacji chemicznej . Mówiąc prościej, skały te powstały w wyniku wytrącania się z wody wapnia i innych związków naturalnych. Proces ten zachodził przez setki tysięcy lat. Środowiska wodne, w jakich powstaje marmur powoduje, Ĺźe w skale tej moĹźemy znaleźć wiele domieszek organicznych jak np. muszle ślimaków i innych małych organizmów


Zdjęcie 2. Przykład śladów organizmów „wyciśniętych“ w skale

Przykład śladów organizmów „wyciśniętych“ w skale

Kolorystyka marmurów jest niezwykle bogata i zaczyna się od kolorów białych, poprzez szarości aĹź do róĹźnych odcieni beĹźu. W marmurach mamy równieĹź brązy, Ĺźółcie i zielenie, róĹźne odcienie czerwieni do czerni.

Najbogatsze obecnie znane zasoby marmurów występują w takich państwach jak:

 

W Polsce teĹź mamy „swój“ marmur, nazywa się Biała Marianna, występuje na południu kraju. Jednak z uwagi na swoją szaro–białą kolorystykę, trudną eksploatację złóĹź, niewielkie wymiary bloków oraz „kruchliwość“, jest mała popularna w kraju.

.........................................................................................Walory estetyczne

Możliwości zastosowań

Marmur jest skałą, która w naszej szerokości geograficznej znajduje swoje zastosowanie głównie wewnątrz budynków.

Wewnątrz mieszkań płytka marmurowa z powodzeniem może konkurować z płytkami granitowymi czy też trawertynowymi. Płytkę marmurową możemy położyć:

 

Pamiętaj !

Kupując kamień naturalny płacisz tym więcej im grubszy jest materiał. Jest to zrozumiałe. Większa grubość = więcej materiału = wyższa cena.

Więcej materiału = cięższy kamień = wzrasta koszt transportu = wyższe cena.

Jest jednak pewien wyjątek. Wyjątek ten to płytki marmurowe o grubości 1 lub 1,2 cm. Płytki o wymiarze 30x30 o gr. 1 cm są droĹźsze niĹź płytki tego samego wymiaru o gr. 2 cm. Dlaczego? OtóĹź winna jest wrodzona cecha marmurów, którą są tzw. „sztychy“. Są to poprzeczne pęknięcia skały marmurowej w jej strukturze. Sztychy owe mogą być niewidoczne i zespolone w kamieniu, mogą jednak się ujawnić. Ujawnienie następuje najczęściej podczas brutalnego obchodzenia się z marmurem np. podczas procesów produkcyjnych (cięcie bloku, płytek, polerowanie, etc.). Dlatego podczas procesu produkowania płytek o gr. 1 cm skała poddawana jest procesowi dłuĹźej niĹź przy produkcji płytek 2 cm. Płytki grubsze są poza tym solidniejsze. Dlatego przy produkowaniu cienkich, 1 cm marmurów mamy sporo strat. Efektem tego jest wyĹźsza cena detaliczna płytek o gr. 1 cm niĹź tych o gr. 2 cm. Oczywiści po połoĹźeniu płytki marmurowej na jakiekolwiek stałe podłoĹźe, przyklejenie jej do niego, powoduje Ĺźe nie grozi jej rozejście się na tzw. sztychach.

PowyĹźsza zasada nierówności cenowej, dotyczy tylko marmurów i tylko grubości 1–2 cm. Płytki marmurowe o gr. 3 cm są droĹźsze od płytek 1 i 2 cm.


Mając na uwadze powyższe, możemy zauważyć że klienci chętniej kupują płytki marmurowe o grubości 2 cm. Płytka o wspomnianej grubości jest też bardzo popularna na inwestycjach.


Zdjęcie 3. Kościół w Koszalinie, przykład zastosowania płytki marmurowej, kolor beĹź w wym. 30x60 gr.2 cm

Kościół w Koszalinie, przykład zastosowania płytki marmurowej, kolor beż w wym. 30x60 gr.2 cm

Inne zastosowania

Z marmuru moĹźemy obok okładzin podłogowych i ściennych realizować równieĹź takie nietypowe „małe” inwestycje jak:

 

Na pierwszy rzut oka to być moĹźe sprawy mało waĹźne. Jednak kaĹźdy kto zajął się tematyką kamienia naturalnego, szybko docenia moĹźliwość realizacji „nietypowych” zachcianek klientów.


Zdjęcie 4. Blat kuchenny, przykład zastosowania pły marmurowej, kolor beż, blat jednokomorowy.

Blat kuchenny, przykład zastosowania pły marmurowej, kolor beż, blat jednokomorowy.

Pamiętaj !

Kamień jest produktem naturalnym i dlatego - jak wyraĹşnie widać na powyĹźszym zdjęciu - występują nieoczekiwane kombinacje kolorystyczne, w jednej kolorystyce, pod jedną nazwą kamienia. W tym wypadku jest to kolor Ĺźółty. Kamień naturalny to materiał niepowtarzalny. KaĹźda kolejna płytka jest inna. Dlatego właśnie kamień naturalny jest piękny.

...........................................................................................Strona uĹźytkowa

Parametry fiz-techniczne


Marmur jest skałą wapienną z domieszką materiałów organicznych.

Nasiąkliwość: W zaleĹźności od koloru i miejsca wydobycia nasiąkliwość na poziomie od 1–3,5%.

Twardość: marmur jest skałą o średniej stopniu twardości. W zaleĹźności od koloru i typu kamienia twardość wynosi od 2,5 do 4 w skali MOSHA. W Polsce oferowane są marmury głównie o twardości 3,5-4.

Mrozoodporność: płytka marmurowa powinna być stosowana w naszych warunkach klimatycznych tylko wewnątrz.

Antypoślizgowość: płytka w zależności rodzaju powierzchni.

Typ powierzchni Antypoślizgowość
polerowana R9
postarzana R10
matowa R11


........................................................................Marmur, jaki on jest, opiszmy go !

Powierzchnia i krawędzie

Rodzaje krawędzi o powierzchni jakie możemy spotkać przy płytkach:

POWIERZCHNIA
Typ powierzchni Opis
poler (polished) Poler osiągany jest stopniowo poprzez zmiany ściernic. Cały proces polerowania trawertynu trwa od 2-4 godzin. Efekt końcowy to powierzchnia lustrzana.
półpoler (honed) Półpoler osiągany jest w takim samym procesie jak poler. RóĹźnica polega tylko na czasie obróbki, gdyĹź ten proces trwa o ok. 1.5 godziny krócej oraz grubości ziarna ściernego. Efekt końcowy to rodzaj powierzchni pomiędzy polerem a matem.
mat Podobnie jak powyĹźej proces obróbki jest taki sam. Czas obróbki jest krótszy.
tumbled Obróbka ta polega na postarzaniu powierzchni płytek za pomocą maszyn wibracyjnych, które to wypełniane są kruszywem marmurowym. Do „kotła“ wypełnionego kruszywem wkłada się płytki, które w wyniku obróbki ma strukturę postarzaną.


KRAWĘDZIE
Typ krawędzi Opis
na ostro (straight cut)
dotyczy głównie płytek o gr. 2 cm.
Krawędzie są cięte na ostro pod katem 90 stopni. W efekcie otrzymujemy płytki, które moĹźna montować, bezfugowo, w celu otrzymania jednolitej powierzchni.
fazowane (beveled)
dotyczy głównie płytek o gr. 1 cm.
Krawędzie płytek są fazowane (faza na płytkach ma szer. 1,5 mm). Przy tych płytkach powstaje fuga o szerokości ok. 2 mm.
łamane (chiseled)
dotyczy głównie płytek o gr. 1 cm.
Ten rodzaj obróbki krawędzi uzyskuje się przez kruszenie krawędzi płytek za pomocą specjalistycznych maszyn do ich obróbki. Stosuje się w celi uzyskania efektu powierzchni postarzanej.
Jest to charakterystyczna obróbka, która nadaje specyficzny wygląd.


..........................................................................................A co z montaĹźem?

Produkcja, docinanie, montaĹź


Produkcja:
Nasze produkty (płytki modularne lub płyty wielko formatowe) są produkowane zgodnie z wymogami norm europejskich. Maszyny uĹźywane do cięcia, polerowania, obróbki są to tzw. „centra obróbki“ uznanych firm specjalizujących się w produkcji obrabiarek do kamienia (BRETON,B&M itd.)., co umoĹźliwia nam uzyskiwania płytek o kalibrowanych o określonych, oczekiwanych rodzajach powierzchni.

Docinanie:
Płytki marmurowe można ciąć za pomocą kamiennej piły wodnej. Cięcie marmuru nie wymaga wysoko specjalistycznych urządzeń. Urządzenia do cięcia cienkich płytek kamiennych są już dostępne praktycznie w każdym sklepie DIY.

MontaĹź:
Jak już wspominaliśmy, montaż płytek marmurowych niczym specjalnym nie odbiega od montażu płytek ceramicznych.
Zwracamy jedynie uwagę:

 


..................................................................................Jak utrzymać w czystości

Czyszczenie, impregnacja, pielęgnacja - jednym słowem - FILA


Czyszczenie:
Zabrudzenia naleĹźy czyścić sprawdzonymi środkami renomowanych producentów, w tym wypadku polecamy w zaleĹźności od rodzaju i intensywności środki FILA PS87 lub DETERTEK.

Impregnacja:
Polecamy jednorazową impregnację co 6 m-cy, pozwoli to na długotrwałą i satysfakcjonujące użytkowanie posadzki kamiennej. Rekomendowany im pregnat to FILA MP90.

Pielęgnacja:
Każdorazowo, podczas mycia posadzki, należy do wiadra w płynem wlać ok. 50 ml środka impregnującego. Znakomicie podtrzyma to impregnację posadzki. Rekomendowany środek do impregnacji i pielęgnacji: FILA MP90.

...........................................................................................Słowo na koniec

Czyszczenie, impregnacja, pielęgnacja - jednym słowem - FILA

Podsumowując, marmur ma szerokie zastosowanie. Jak pokazuje doświadczenie rynków rozwiniętych z powodzeniem moĹźna zaryzykować stwierdzenie, Ĺźe będzie on w krótkim przedziale czasowym jednym z najbardziej popularnych wykończeniowych materiałów naturalnych na naszym rynku. Dlatego polecamy go naszym czytelnikom.


Zapraszamy do współpracy !

Koniec.

Mariusz Gregorczyk

Mat Stone sp. z o.o.
Ul. Dąbska 6
70-786 Szczecin
fax.: + 48 91 463 29 07
tel.: + 48 91 432 09 66
e-mail: info@matstone.pl
 

 
 
Deutch English Polski Matstone