Granit

Kierunki rozwoju pokryć podłogowych

MAT STONE – lepsza jakość Ĺźycia – granit

W dzisiejszym, zabieganym świecie, jedną z najcenniejszych rzeczy jakie posiadamy jest nasze mieszkanie lub dom. Miejsce gdzie moĹźemy schronić się przed zgiełkiem Ĺźycia. Zamek, gdzie moĹźemy się schować, odpocząć, czasami zaszyć z rodziną. Jedyne miejsce gdzie moĹźemy naładować nasze wyczerpane akumulatory. Niewątpliwie lubimy ładnie mieszkać. Kochamy otaczać się pięknymi rzeczami. KaĹźdy z nas, planuje swoje otoczenie w najdrobniejszych szczegółach. Po latach szarych, smutnych i ubogich, w latach 90-tych przyszedł boom. Polska otwierała się na świat, wzrastał dochód Polaków. Wzrost dochodów przełoĹźył się na wzrost wymagań co do materiałów jakim wykańczaliśmy nasze mieszkania.

Zmieniał się pogląd na to, co moĹźna połoĹźyć na posadzkach. Zwykła płytka kupiona na wyprzedaĹźy lub najtańsza wykładzina kupiona za grosze, przestała cieszyć. Nastąpił wzrost zapotrzebowania na dobre podłogi. W początkowej fazie były to głównie wykładziny dywanowe, potem mieliśmy wzrost zapotrzebowania na płytki ceramiczne, a z końcem lat 90-tych pojawiły się panele podłogowe. Wszystkie w/w pokrycia podłogowe mają jeden wspólny mianownik, są to materiały syntetyczne, zamienniki dla produktów naturalnych. Deska panelowa imituje drewno, płytka ceramiczna powstała jako zamiennik imitujący kamień naturalny. Oczywiście popularność wykładziny, płytek czy teĹź paneli wynikała: po pierwsze z duĹźego zapotrzebowania na nowe pokr ycia, po drugie to wynik relatywnie niskiej ceny tych produktów.

Nasycenie rynku oraz wzrost świadomości klientów, wykreowały zapotrzebowanie na nowe rodzaje pokryć w tym równieĹź na pokrycia z kamienia naturalnego. Najpopularniejsze są: granit, marmur, trawer tyn, konglomerat (granitowy i kwarcytowy).


Zajmijmy się dzisiaj granitem.

Opis produktu

Granit jest bardzo trwałym i twardym produktem. PoniewaĹź jest praktycznie nienasiąkliwy, w naszych warunkach atmosferycznych znajduje zastosowanie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Częste zmiany pogody, ostre zimy i upalne lata, nie mają większego wpływu na jego strukturę.

Występowanie

Granit jest wydobywany praktycznie na kaĹźdym kontynencie naszej ziemi. Powodzeniem cieszą się granity z Indii, Brazylii, RPA. W Polsce teĹź mamy kopalnie granitów, jest to granit o zabar wieniu szarym. W ostatnim okresie popularne są granity chińskie. Oto jeden z kamieni, które cieszą się duĹźym zainteresowaniem klientów.

Kolorystyka

Granit występuje w całej gamie kolorystycznej, począwszy od jasnych szarości, poprzez Ĺźółć, zieleń, czerwień skończywszy na czerni. Charakter ystyczną cechą skały granitowej jest jej ziarnistość. W zaleĹźności od rodzaju granitu, moĹźe on być drobno uziarniony lub gruboziarnisty.

Rodzaje powierzchni płytki

Powierzchnia płytki zależy od jej przeznaczenia oraz miejsca położenia.

- Powierzchnia polerowana: Ten rodzaj wykończenia powierzchni podkreśla piękny kolor kamienia. Do niedawna był to główny sposób wykończenia powierzchni. Granit polerowany stosuje się go głównie w pomieszczeniach zamkniętych, np.: posadzki w banku, hotelu, kościele itp. Stosowany jest równieĹź jako elewacja na budynkach.

– Powierzchnia piaskowana: stosowana jest ona w celu zwiększenia antypoślizgowości płytek granitowych, na małych powierzchniach, miejscowo. PrzewaĹźnie na stopniach schodowych. Granit, który zostanie wypiaskowany traci swoją głębię koloru.

– Płytka płomieniowana: płytka o bardzo nierównej i szorstkiej powierzchni. Idealna jako pokrycie tarasów i balkonów z uwagi na swój wysoki stopień antypoślizgowości. Głębia kolorów nie jest tak ładna jak w płytce polerowanej ale nasycenie barwami jest zdecydowane lepsze niĹź w przypadku płytki piaskowanej.

Zastosowanie

Granit jest jednym z najbardziej uniwersalnych materiałów budowlanych jaki mamy do dyspozycji. Dzięki swoim właściwościom: trwałości i wysokiej odporności na działanie środków fizyko-chemicznych, moĹźemy go śmiało stosować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków uĹźyteczności publicznej, np. kina, teatry, lotniska, banki, hotele, kościoły, oraz domów mieszkalnych.

Granit nadaje się równieĹź do układania na zewnątrz: tarasy, balkony, garaĹźe, podjazdy, chodniki. RóĹźnorodność w kolorystyce i formatach tego materiału sprawia Ĺźe jest mocno uniwersalny.

Wymiary płytek

Dostępne i głównie stosowane wymiary płytek to (w cm) : 30x30, 30x60, 40x40, 60x60. Uwaga! Płytki moĹźna układać na posadzce nie tylko w sposób standardowy, czyli jedna powierzchnia tylko jeden rozmiar płytek, moĹźna je równieĹź układać mieszając rozmiary. Uzyskujemy w ten sposób ciekawe kombinacje. Najczęściej uĹźywane grubości płytek granitowych (w cm): 1, 2 lub 1,5 cm.

Uwaga! Płytki o grubości ok. 1 cm stosujemy najczęściej wewnątrz budynków o średnim i małym natężeniu ruchu: hotele, banki, domy prywatne. Płytki o grubości 1,5 lub 2 cm stosujemy w obiektach o duĹźym natężeniu ruchu: sklepy, centra handlowe, kościoły, lotniska, dworce. Płytki o grubości 2 cm w wersji piaskowanej lub płomieniowanej stosujemy na zewnątrz budynków: tarasy, balkony, ogrody, garaĹźe.

Sposób montaĹźu

Sposób montaĹźu płytek granitowych nie róĹźni się zasadniczo od montaĹźu płytek ceramicznych. NaleĹźy jednak pamiętać o wysokiej wraĹźliwości płytek granitowych na wilgoć, dlatego do ich montaĹźu zalecamy stosowanie sprawdzonych zapraw i spoin renomowanych firm (zobacz poprzedni artykuł - przyp. red.). Dodatkowa róĹźnica, między montaĹźem płytki ceramicznej a płytki kamiennej polega na konieczności innej technologii cięcia. Istnieje duĹźe prawdopodobieństwo, Ĺźe podczas cięcia zwykłą gilotyną krawędĹş kamienia będzie poszarpana i nierówna. Zwłaszcza jeĹźeli ma on 2 cm grubości. Dlatego dla osób zainteresowanych układaniem posadzek z kamienia polecamy zakup maszyn do cięcia kamienia.

Czyszczenie i pielęgnacja

Pomimo tylu pozytywnych opinii jakie zostały wyraĹźone w tym artykule na temat posadzki kamiennej, myli się ten, kto sądzi, Ĺźe jest to materiał niezniszczalny. Niestety, kaĹźda piękna rzecz moĹźe ulec zniszczeniu. Dlatego o kamień naturalny trzeba dbać tak jak dbamy o swój samochód. Wygląda dobrze, gdy go myjemy, robimy mu przeglądy czy wreszcie regularnie wymieniamy w nim olej, klocki hamulcowe czy świece. Tylko wówczas mamy pewność Ĺźe będzie nam długo słuĹźył.

Do pielęgnacji kamienia naturalnego proponujemy Państwu 4 produkty znanego i uznanego producenta chemii pielęgnacyjnej, włoskiej firmy FILA.

PRODUKT 1: po montaĹźu kamienia na posadzce, chcemy czy nie chcemy pozostaną zabrudzenia które pozwoli nam usunąć FILA DETERTEK*. Mocny środek czyszczący, sprawdzony na licznych budowach.

PRODUKT 2: po usunięciu zabrudzeń, koniecznie naleĹźy zaimpregnować posadzkę. Do tego słuĹźy FILA MP/90. Impregnat ten wnikając w pory i nierówności na powierzchni płytki, tworzy film ochronny, zapobiegając wnikaniu w mikropęknięcia brudu i nieczystości.

PRODUKT 3: po usunięciu zabrudzeń i zaimpregnowaniu płytek, sugerujemy regularne używanie do mycia posadzki produktu o nazwie FILA CLEANER.

PRODUKT 4: gdyby jednak w wyniku codziennej eksploatacji posadzki powstało jakieś zabrudzenie, proponujemy do jego usunięcia środek FILA PS/87, który znakomicie powinien sobie z takim zabrudzeniem poradzić. Po usunięciu zabrudzenia stosujemy ponownie produkt FILA MP/90.

* DETERTEK - ponieważ jest to silny środek żrący, zaleca się przed użyciem go na całej powierzchni, zastosowanie go miejscowo, na mało widocznym miejscu. Należy sprawdzić czy środek nie odbarwia kamienia.

Podsumowanie

Skala stosowania płytek z kamienia jako elementu wykończenia wnętrz, wskazuje jednoznacznie, Ĺźe ludzie dążą do stosowania wykończeń naturalnych. Ĺťadna, nawet najlepsza imitacja nie zastąpi naturalnego piękna. Jedyną barierą w ich stosowaniu, była, jak do tej pory, stosunkowo wysoka cena. Obserwowany spadek cen wyrobów gotowych przyczynił się znacząco do wyraĹşnego wzrostu zainteresowania ze strony klientów kamiennymi posadzkami.

Nie wątpię, że obecnie jest jak najlepszy moment aby rozpocząć montaż posadzek z kamienia.

Dlaczego? Oto uzasadnienie:

– Powiększy to wasze grono klientów o tych najbardziej pożądanych, z grubym portfelem.

– Zwiększy obrót w waszej firmie

– Kamień jest nadal produktem droĹźszym niĹź płytka ceramiczna. Jednak w przypadku montaĹźu posadzki kamiennej równieĹź obowiązuje zwrot VAT

– Umiejętność pracy z wymagającym materiałem to prestiĹź w oczach klienta.

I chyba najwaĹźniejsze – kamień pasuje wszędzie i juĹź od 3000 lat jest na niego moda.Wszystkie produkty w/w są w ofercie firmy MAT STONE

Mariusz Gregorczyk

Mat Stone sp. z o.o.
Ul. Dąbska 6
70-786 Szczecin
fax.: + 48 91 463 29 07
tel.: + 48 91 432 09 66
e-mail: info@matstone.pl 
 
Deutch English Polski Matstone