Epoka kamienia

Kamień naturalny jest jednym z najbardziej trwałych, znanych i ekskluzywnych zarazem materiałów wykończeniowo - budowlanych jakie zna ludzkość. Jest to materiał stosukowo drogi, ale jednocześnie ponadczasowy w eksploatacji. Jest po prostu funkcjonalny i piękny.

Inwestorzy pragnący urządzić swoje otoczenie w sposób niepowtarzalny, zaczynają coraz częściej sięgać po kamień. Bardzo często jest on ozdobą zewnętrznych elementów architektury, np. płoty, parkany. Jest popularnym materiałem pokrywającym fasady budynków. Wraz z rozwojem techniki obróbki kamienia, zaczęto coraz powszechniej instalować płytki kamienne we wnętrzach. Wzbogacenie kamieniem przestrzeni mieszkalnych, nie ogranicza się wyłącznie do okładzin podłogowych i ściennych. Powszechnie montujemy kamienie jako parapety i uĹźywamy tego produktu jako kamienne blaty kuchenne.

W tym numerze, zajmę się jeszcze jednym, może najmniej rozpowszechnionym, zastosowaniem kamienia naturalnego w naszych domach.

Miski kamienne

Najbardziej popularne kamienne elementy wykończeniowe.
Rodzaje kamienia: są wykonywane głównie z granitu, marmuru i trawertynu.
Typy i wzory: podobnie jak w białej ceramice

- miski nablatowe; głównie okrągłe lub kwadratowe

foto: sb 022, sb 029, sb 092, sb 074
- wpuszczane; przeważnie okrągłe z rantem

foto:
- miski podwieszane; okrągłe lub owalne, rozwiązanie najrzadziej stosowane

foto: sb 057, sb 058
i tu podobieństwo się kończy.

W kamiennych miskach łazienkowych mamy równieĹź miski wolnostojące ( są to przewaĹźnie małe dzieła sztuki, które wyśmienicie prezentują się na stelaĹźach drewnianych lub są zamontowane na nogach z metalu, Ĺźeliwa lub kamienia naturalnego).

Foto: sb 036, sb 037, sb 022, sb 063, sb 069, sb 084

Mało znanym typem kamiennej miski łazienkowej jest wzór zespolony, gdzie miska wraz z blatem jest wycięta z jednego elementu.

Foto: sb 056, sb 070, sb 075, sb 039, sb 046, sb 047

Miski kamienne są niewątpliwie uroczym elementem ozdobnym i zarazem uĹźytkowym kaĹźdej łazienki gdzie zostały zainstalowane. Wspaniale prezentują się na drewnianych blatach, ale jednocześnie kamienny blat jest w dalszym ciągu ich naturalnym środowiskiem. WaĹźnym jest, aby przy zastosowaniu kamiennej miski, zamontowano równie dobrą i nietuzinkową baterię wodną.

Przy montażu musimy pamiętać, że miska kamienna jest przeważnie 2- 3 krotnie cięższa od zwykłej miski ceramicznej i nie każda instalacja przystosowana do zamontowanie misek ceramicznych będzie dobra dla miski kamiennej. Należy to uwzględniać przy blatach wieszanych.

Wanny z kamienia

Kolejnym ciekawym zastosowaniem kamienia naturalnego jest wanna z kamienia.

Rodzaje kamienia: są wykonywane głównie z granitu, marmuru i trawertynu.

Typy i wzory: spotkałem się z trzema rodzajami kamiennych wanien:
- wanna okrągła ; głównie wolnostojąca

- wanna owalna ; wolnostojąca

- wanna kwadratowa; równieĹź wolnostojąca.

Foto : proszę o wykorzystanie zdjęcia z pliku-oferty VASSELIMARMI , produkt: BATHTUB

Niewątpliwie zamontowanie wanny kamiennej w łazience wymaga, oprócz zgody Ĺźony i dekoratora wnętrz, dwóch podstawowych rzeczy:
- duĹźej przestrzeni, gdyĹź wanny te są z reguły wolnostojące. Trudno się zresztą temu dziwić, gdyĹź kamień naturalny, będący tak ciekawą i piękną strukturą, wygląda pięknej zarówno w środku wanny jak i na ściankach zewnętrznych ( pod warunkiem odpowiedniej obróbki). Dlatego niezrozumiałe byłoby obudowywanie wanny kamiennej jakimś obcym materiałem.

- drugą waĹźną informacją, jaką naleĹźy sprawdzić przed zainstalowaniem wanny jest nośność posadzki. Wanny z kamienia ważą przewaĹźnie od 500 kg w górę. Nie kaĹźdy strop wytrzyma element łazienkowy o wadze zaparkowanego malucha. Mówimy oczywiście o wannie, która nie jest napełniona wodą.

Brodziki prysznicowe

Podobnie jak miski kamienne i wanny, ostatnio coraz bardziej popularne stają się brodziki z kamienia.

Rodzaje kamienia: są wykonywane głównie z granitu, marmuru i trawertynu.

Typy i wzory: spotkałem się z dwoma rodzajami kamiennych brodzików:
- brodzik okrągły; narożnikowy lub przyścienny

- brodzik kwadratowy; jw.

Foto : proszę o wykorzystanie zdjęcia z pliku-oferty VASSELIMARMI , produkt: SHOWER-BOARD

Pisuar

Ciekawą propozycją w wykorzystaniu kamienia naturalnego są pisuary. Jest to propozycja raczej dla instytucji publicznych i lokali użytkowych, niemniej warto o niej wiedzieć.

Rodzaje kamienia: są wykonywane z granitu.
Typy i wzory:

Patrz foto: sb 038

Kompakt

Jest jeszcze jednym dowodem na praktycznie nieograniczone zastosowanie wyrobów z kamienia naturalnego. Jest to równieĹź potwierdzenie szalonego postępu w technice obróbki kamienia naturalnego, jaki dokonał się ostatnimi laty w świecie.

Rodzaje kamienia: są wykonywane z granitu.

Typy i wzory:

Patrz foto: sb 112

Jeżeli jesteście państwo zainteresowani produktami prosimy o kontakt:


Mariusz Gregorczyk

Mat Stone sp. z o.o.
Ul. Dąbska 6
70-786 Szczecin
fax.: + 48 91 463 29 07
tel.: + 48 91 432 09 66
e-mail: info@matstone.pl 
 
Deutch English Polski Matstone